0
poomex 10 sierpnia 2021 18:10
Znajomi spędzali dłuższe wakacje na wschodnim wybrzeżu Sycylii i przydarzyła się okazja, żeby ich odwiedzić. Parę lat temu zwiedziliśmy już zachód wyspy, więc zobaczenie wschodu brzmiało nad wyraz atrakcyjnie.
W zamyśle wyjazd miał być krótką, weekendową wycieczką na pełnym luzie - nocleg i transport zapewniony przez ww. znajomych. Trzeba było tylko na szybko znaleźć loty do Katanii w rozsądnej cenie i odpowiednim terminie tj. w drugiej połowie lipca.

Ryanair proponując weekendowe loty piątek-poniedziałek KRK-CTA w cenie ok. 500zł za osobę stanowczo zawiódł, ale z pomocą przyszedł WizzAir z lotami czwartek-niedziela KTW-CTA za 200 zł za osobę.
Dodatkowo jakoś trzeba w końcu spożytkować punkty z pandemicznych anulacji z zeszłego roku :) Przy tej okazji podziękowania dla @miriam za parę pomocnych wskazówek w 2020 roku :)

Na lotnisku w Katowicach odwiedziliśmy tamtejszy salonik, jak na mój gust nie jest tam zbyt przestronnie, ale oferta jedzeniowo-alkoholowa jest w porządku - generalnie to bardzo miło jest choć w małym stopniu poczuć się jak przed nadejściem koronawirusa.


ktw0.jpg
ktw1.jpg
ktw2.jpgSamolot wyleciał zgodnie z planem, na pokładzie praktycznie nie było już wolnych miejsc.
W trakcie 2 i pół godzinnego lotu miałem wreszcie możliwość sprawdzić uchwyt na telefon - jednym zdaniem super sprawa! Jeśli ktoś ma dostęp do drukarki 3D to polecam wydrukowanie takiego gadżetu https://www.thingiverse.com/thing:4159051
Służę radą w razie potrzeby.


holder.jpgW Katanii wylądowaliśmy tuż przed 18-stą, więc było jeszcze trochę czasu żeby zobaczyć miasto i zjeść coś dobrego.


katania1.jpg
katania2.jpg
katania3.jpg
katania4.jpg
katania5.jpg
katania6.jpg
katania7.jpgZ praktycznych informacji na Piazza del Duomo, tam gdzie jest fontanna ze słoniem, jest bankomat Banca Carige, który nie pobiera żadnej prowizji przy wypłacie Revolutem.
W kwestii gastronomii, polecam restaurację Vuciata - pasta z owocami morza była wyśmienita!


vuciata.jpgPo kolacji ruszyliśmy do apartamentu wynajętego przez znajomych na AirBnB. Był to stary kamienny dom z wielkim tarasem zlokalizowany w winnicy w miejscowości Sant'Alfio.


taras.jpgNastępnego dnia plan zakładał trochę relaksu na jakiejś ładnej plaży i wybór padł na Spiaggia di Calamosche w rezerwacie Vendicare. Z Katanii to kawałek drogi, gdzieś ok. 1,5 godziny jazdy samochodem na południe.
Plaża jest całkiem ładna, woda w zatoczce jest cieplutka i przejrzysta, są warunki żeby posnorklować. Jednak miejscówka nie ma żadnych szans w porównaniu z plażami w rezerwacie Zingaro na zachodzie wyspy.


calamosche2.jpg
calamosche3.jpg
calamosche4.jpgKolejny dzień to w miarę wczesna pobudka tak żeby dotrzeć do Rifugio Sapienza zanim przy dolnej stacji kolejki na Etnę będą tłumy.
Potem okazało się, że tłumów tego dnia raczej tam nie było - po pierwsze pogoda nie była najlepsza i sam szczyt był ukryty w chmurach, po drugie szlaki na kratery centralne, w związku z aktywnością Etny, są od jakiegoś czasu zamknięte.

Dodatkowo przy dolnej stacji kolejki wszędzie jest informacja, że aktualnie bez przewodnika wejście powyżej poziomu 2500 m, czyli górnej stacji kolejki, jest całkowicie zabronione.
W kasie przy kupnie biletów na kolejkę dostaje się dodatkową ulotkę z taką samą informacją.
Jako że wyjechaliśmy kolejką w miarę wcześnie to po wyjściu z górnej stacji mieliśmy wątpliwości, czy w ogóle ruszać dalej - nikt samodzielnie nie szedł do góry, ruszały tylko jakieś grupy busami 4x4.

W końcu jednak zdecydowaliśmy, że idziemy w górę i nikt się nas nie czepiał. Najpierw weszliśmy na krater po erupcji z 2001 r. (inaczej Monte Escrivá albo Cratere di Piano del Lago).
Potem ruszyliśmy w stronę Torre del Filosofo, jednak widoczność zmniejszyła się tak znacznie, że w okolicy punktu widokowego na Valle del Bove zawróciliśmy w dół.
Gdy już wracaliśmy było widać mnóstwo ludzi, którzy szli powyżej poziomu 2500 m, więc trudno powiedzieć o co chodzi z tymi zakazami wejścia.


etna01.jpg
etna02.jpg
etna03.jpg
etna04.jpg
etna05.jpg
etna06.jpg
etna07.jpg
etna08.jpg
etna09.jpg
etna10.jpg
etna11.jpg
etna12.jpg
etna13.jpg
etna14.jpg
etna15.jpg
etna16.jpg
etna17.jpg
etna18.jpgKolejny dzień to już powrót, WizzAir w niedzielę wylatuje z CTA do KTW o 9:15. Oznaczało to niestety kolejną wczesną pobudkę, którą dodatkowo uprzykrzył nam fakt, że lot był opóźniony o pół godziny.


lotnisko1.jpg
lotnisko2.jpgTym razem znowu samolot był solidnie wypełniony. Pilot nadgonił opóźnienie i finalnie w Pyrzowicach wylądowaliśmy zgodnie z planem.

Dodaj Komentarz

Komentarze (1)

klapio 10 sierpnia 2021 23:08 Odpowiedz
Bardzo fajny weekendowy wypad :)